Krypto 101 základné tipy pre nových krypto investorov

"Not your keys, not your coins"

V preklade "Nie tvoje kľúče, nie tvoje mince". Ak nevlastníš súkromný kľúč, alebo seed od peňaženky v ktorej je tvoje krypto, tak nie je tvoje. V krypte je najbezpečnejšie držať svoje krypto vo svojej vlastnej peňaženke, od ktorej máš kľúč iba ty. Ten kto má kľúč od peňaženky, má prístup ku všetkému v nej.

NIKDY NEZDIEĽAJ SVOJE SÚKROMNÉ KĽÚČE!!

"An exchange is not a bank"

V preklade "Burza nie je banka". Burza je na obchodovanie, nie na držanie tvojich aktív. Kúp/predaj čo chceš a čo si chceš nechať, vyber do svojej vlastnej peňaženky. Toto priamo nadväzuje na "Not your keys, not your coins", pretože od peňaženky na burze nemáš súkromný kľúč.

"Time in the market, beats timing the market"

V preklade "Čas na trhu porazí časovanie trhu". Toto je referencia na "DCA" - Dollar Cost Averaging. DCA znamená pravidelne investovať bez ohľadu na cenu a potenciálnu stratu (napr. x€/mesiac), čo je štatisticky najefektívnejšia tradičná investičná stratégia. Ak investuješ pravidelne, tak dlhodobo budeš mať viac ako ten kto sa snaží načasovať spodok trhu a nakúpiť čo najlacnejšie.

"Be fearful when others are greedy, and greedy when others are fearful"

~ Warren Buffett
V preklade "Boj sa keď sú ľudia lakomí, a buď lakomý keď sa ľudia boja". Jeden zo znamení že je thrový cyklus pri konci je správanie sa investorov. Ak ide trh už dlho hore a ľudia sú lakomí, chcú sa nabaliť ešte viac, berú pôžičky a pákujú, tak sa boj a ber zisky, pretože sme pravdepodobne na vrchu. Ak ide trh už dlho dole a ľudia sú zúfalí a kapitulujú vo veľkej strate z beznádeje, tak buď lakomý, pretože sme pravdepodobne na spodku trhu

"If you don't know where the yield comes from, you are the yield"

V preklade "Ak nevieš odkiaľ pochádza tvoj výnos, tak ty si ten výnos". Jednoduchý spôsob ako identifikovať pyramidovú hru/ponzi schému a vyhnúť sa jej. Ak nevieš odkiaľ pochádza tvoj zisk, tak pravdepodobne pochádza od investorov ako si ty, ktorí sa do toho projektu dostali pred tebou. DYOR!

Potenciálny zisk/strata sú priamo úmerné riziku

Čim je riskantnejšia potenciálna investícia, tým je aj výšší potenciálny zisk, ale aj strata. Investície, ktoré ponúkajú stovky percent v úrokoch, ich ponúkajú práve, aby offsetli vysoké riziko investície.

"The best time to start investing was yesterday. The second best? Today"

V preklade "Najlepší čas na začatie investovania bol včera. Druhý najlepší? Dnes". Nikdy nie je neskoro ani priskoro začať investovať. Ale treba začať a neodkladať to.

"It's better to be roughly right, than precisely wrong"

V preklade "Je lepšie mať zhruba pravdu, ako sa presne mýliť". Diverzifikácia portfólia investorovi pomôže pretrvať trhovú volatilitu.

"Price is what you pay, value is what you get"

V preklade "Cena je to čo zaplatíš, hodnota je to čo dostaneš"