Často Kladené Otázky

Čo je to kryptomena?

Kryptomena je digitálne aktívum, ktoré je používané pre vedenie transakcií na jej blockchaine.
Táto programovateľná mena má vlastnosti, ktoré sú určené jej vývojármi ako sú napríklad jej inflácia, deflácia, maximálne množstvo mincí, emisie, odmeny za údržbu blockchainu, škálovacie riešenia, atd.

Čo je to DeFi?

Skratka pre "Decentralizované Financie".
Je to nová finančná technológia, ktorej cieľom je decentralizovať finančný systém, resp. ponúkať finančné produkty a služby pomocou techonlógie blockchainu bez ohľadu na status, pohlavie, finančnú históriu, rasu, pôvod, bydlisko a ďalších faktorov, na ktoré tradičný finančný trh môže brať ohľad.
Sporiace účty, fondy, dlhopisy, poistenia, úvery a podobné finančné produkty a služby sú vďaka DeFi dostupné aj bez bánk a finančných inštitúcií pre každého, kto má prístup k internetua vie ako na to, väčšinou aj za zlomok ceny!

Čo je to Blockchain?

Decentralizovaný, nezmeniteľný, open-source a transparentný zoznam transakcií, na základe ktorého fungujú kryptomeny.
Je to technológia, ktorá je schopná viesť svoj vlastný finančný systém bez potreby zásahu ľudskou rukou vďaka kódu, ktorý je sebestačný na jeho prevádzku.

Koľko môžem najmenej investovať?

Kryptomena je digitálne aktívum, ktoré je používané pre vedenie transakcií na jej blockchaine.
Táto programovateľná mena má vlastnosti, ktoré sú určené jej vývojármi ako sú napríklad jej inflácia, deflácia, maximálne množstvo mincí, emisie, odmeny za údržbu blockchainu, škálovacie riešenia, atd.

Čo je to Web3?

Web 2.0 a Web 3.0 označujú postupné iterácie webu v porovnaní s pôvodným Webom 1.0 z 90-tých rokov. Web1 poskytoval ľudom prístup na statické web stránky, ktoré boli pre každého rovnaké a jednosmerné (iba na čítanie). Web 2.0 je súčasná verzia internetu, ktorá nám umožnuje komunikovať nie len s webstránkami ale aj medzi sebou s ich pomocou, pričom sú tieto web stránky šité uživateľom na mieru, zatiaľ čo Web 3.0 (alebo skrátene web3) predstavuje jeho ďalšiu fázu, ktorá bude decentralizovaná (nebude vlastnená top korporátmi na svete ako dnes, ale samotnými použivateľmi).

Je investovanie do kryptomien bezpečné?

Investovanie do kryptomien je len tak bezpečné ako si to sami urobíme. Preto je veľmi dôležité sa naučiť ako tento priestor funguje, a ako funguje aj samotná technológia na ktorej sa tento nový priemysel zakladá. Potenciálne riziko záleži od toho kde a do čoho investujeme. Samozrejme kúpiť a držať Bitcoin na najväčšej burze na svete môže byť veľmi bezpečné, aj keď aj to sa tiež nezaobíjde bez rizík. Zatiaľ čo prebrať zodpovednosť za vlastnú peňaženku a investovať do DeFi protokolov na vlastnú päsť znie nebezpečne, pri správnom vzdelaní to môže byť naopak bezpečnejšie nez používanie centralizovanej burzy. Tiež je dôležité spomenúť že ľudia chodia do DeFi pretože krypto trh odmieňa skorých investorov, napríklad ako investorov ktorý majú niečo čo na veľkých burzách ešte nie je. Risk je zisk! (väčšinou :D)

Ako môže moje krypto zarábať úroky?

Svoje krypto môžeš dočasne, na dobu neurčitú, alebo aj určitú, uzamknúť do DeFi protokolu, ako napríklad do decentralizovanej burzy, ktorá ti za poskytovanú likviditu zaplatí percentami z poplatkov ktoré zarobí. No toto je iba jeden z veľa príkladov a možností je na trhu veľmi veľa vo všetkých rizikových katergoriách! Samozrejme, čím výššie riziko, tým vyšší potenciálny zisk (alebo strata), niekomu vyhovuje zarábať garantovaných 8% ročne na stablecoinoch, niekto zase rád riskuje s protokolmi ktoré vyplácajú stovky percent s vysokým rizikom. V tomto kurze preberám všetky rizikové katergórie!

Prečo sa oplatí investovať do Krypta a DeFi?

Okrem toho že krypto poháňa rastúcu technológiu blochckainu, ktorá je využívaná čoraz viac, realita je takáto: Iba okolo 3% ľudí na svete vlastní krypto. Ešte stále sme skoro! Nasledujúcich 20 rokov sa bude diať "Veľký Prevod Bohatstva", kde sa $30-68 trilionov zdedí zo starších generácií mileniálom a gen z, ktorí spolu vlastnia 95% všetkého krypta na svete. Čo si myslíte že sa stane keď mladí ľudia sveta kolektívne zdedia takéto množstvo peňazí? Ja si myslím že veľa z nich nepôjde do indexových fondov, ale do krypta. DeFi dáva veľa kryptomenám a tokenom účel a potrebné vlastnosti, vďaka ktorým majú hodnotu!